WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH – 1 listopada 2015

1. Dziś obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych i rozpoczęcie Tygodnia Modlitw za Zmarłych. Porządek Mszy Świętej i nabożeństw jak w inne niedziele z jedną zmianą: nie będzie Mszy św. o 12.00 a o godz. 15.00 zostanie odprawiona Msza Święta na cmentarzu. Przedtem o 14.30 odbędzie się procesja na cmentarzu z modlitwą za zmarłych. Ofiary z Mszy św. przeznaczone będą na utrzymanie kaplicy a z puszek na potrzeby seminarium duchownego w Gnieźnie.
  2. Jutro – wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, nazywane inaczej Dniem Zadusznym. Uroczyste Msze Święte w naszym kościele o godz. 7.00; 8.30 i 10.30. Przed Mszą św. o 8.30 wypominki jednorazowe za zmarłych. O 16.00 Msza św. w kaplicy na cmentarzu z procesją i modlitwą za zmarłych.
  3. Wypominki roczne w naszej parafii będą miały miejsce w niedziele o godz. 8.15 a wypominki jednorazowe w tym tygodniu w dni powszednie – o godz. 17.30 połączone z różańcem św. a w Dzień Zaduszny o 8.15.
  4. Odpusty za zmarłych:
    • wierni, którzy nabożnie odwiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych, zyskają odpust dla dusz w czyśćcu cierpiących; odpust ten w dniach od 1 do 8 listopada jest zupełny, w pozostałe zaś dni roku – cząstkowy. Jest to odpust pod zwykłymi warunkami; odpust zupełny można zyskać (dla jednej duszy w czyśćcu cierpiącej) jeden raz na dzień;
    • wierni, którzy odwiedzą kościół lub kaplicę (tę z której prawnie korzystają) w celu przyjścia z pomocą duszom zmarłych i odmówią tam Ojcze nasz i Wierzę w Boga, mogą w Dzień Zaduszny zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami; spowiedź św., Komunia św. i modlitwa w intencji wyznaczonej przez papieża. Odpust ten można zyskać od południa dnia poprzedniego aż do północy z drugiego na trzeciego listopada. W intencjach papieża można odmówić na przykład jedno Ojcze nasz i jedno Zdrowaś Maryjo lub jakąkolwiek inną modlitwę. Do zyskania odpustu zupełnego wymagane jest nadto wyzbycie się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, również lekkiego. Jeżeli brak jest wspomnianej dyspozycji lub wymaganych warunków, wówczas odpust ten będzie cząstkowy.
  5. W środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 8.30 i 17.30 w łączności z różańcem za zmarłych. Od listopada nie będzie adoracji Najświętszego Sakramentu i Mszy św. o 12.00. Przy tej okazji dziękuję wszystkim czcicielom Najświętszego Sakramentu za zaangażowanie duchowe w czasie modlitwy adoracyjnej.
  6. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi św. – codziennie przed Mszą Świętą.
    W piątek od 15.00 spowiedź św., na którą zapraszamy szczególnie dzieci komunijne oraz kandydatów do bierzmowania.
    W sobotę wyjazd kapłanów z posługą sakramentalną do chorych o godz. 8.30. Pół godziny przed Mszą św. o 8.00 Matki Różańcowe zapraszają na modlitwę wynagradzającą Niepokalanemu Sercu NMP.
  7. Parafia św. Jana Apostoła w Mogilnie – klasztor organizuje Kurs przedmałżeński. Początek w niedzielę 8.11.2015r. o 16.00 w klasztorze.
  8. Za tydzień – 32. niedziela w ciągu roku i VII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym oraz zakończenie Tygodnia Modlitw za Zmarłych.
  9. Od dziś po każdej niedzielnej Mszy św. zgodnie z zarządzeniem Ks. Prymasa Wojciecha Polaka odmawiać będziemy Modlitwę w intencji XXXI Światowych Dni Młodzieży.

Mogilno, 1.11.2015r.